1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

FA Trophy 2017/18

Discussion in 'Domestic Cups' started by Aldur, Jul 18, 2017.

  1. Aldur

    Aldur Member of the League Against Crude Sports.

    Joined:
    Jul 7, 2013
    Messages:
    2,776
    Likes Received:
    143
    Location:
    Blacon, Chester
    Supports:
    Liverpool and Ostersunds of Sweden
    I know it's a long way off till the 7th October but here is the preliminary round of the FA Trophy
    All games to be played weekend of 7th and 8th October

    Preliminary Round

    AFC Rushden & Diamonds 1–3 Kidsgrove Athletic
    AFC Sudbury 2–2 Aylesbury Utd
    Ashford Town(MDX) 4–1 Uxbridge
    Ashford Utd 0–3 Sittingbourne
    Aylesbury 4–3 Molesey
    Bamber Bridge 4–2 Brighouse Town
    Basford Utd 3–0 Peterborough Sports
    Belper Town 1–2 Alvechurch
    Bishop’s Cleeve 0–1 Larkhall Athletic
    Bowers & Pitsea 2–2 Dereham Town
    Brentwood Town 3–3 South Park
    Bristol Manor Farm 4–1 Cinderford Town
    Chasetown 2–0 Market Drayton Town
    Cheshunt 3–0 Herne bay
    Chipstead 1–1 Barking
    Cleethorpes Town 2–1 Hyde Utd
    Clitheroe 3–0 Colne
    Corinthian-Casuals 2–0 AFC Dunstable
    Cray Wanderers 8–0 Horsham
    East Grinstead Town 2–4 Lewes
    Egham Town 7–1 Shoreham
    Evesham Utd 2–3 Cirencester Town (Sun)
    Fleet Town 1–1 Yate Town
    Grays Athletic 4–3 Norwich Utd
    Greenwich Borough 0–1 Hanwell Town
    Gresley 0–1 Bedworth Utd
    Haringey Borough 3–0 Whyteleafe
    Hertford W-O Guernsey F. (Walkover for Hertford)
    Hayes & Yeading Utd 3–1 Barton Rovers
    Heybridge Swifts 2–0 Carshalton Athletic
    Kempston Rovers 0–1 Hythe Town
    Kendal Town 2–1 Radcliffe Borough
    Kidlington 3–1 Winchester City
    Leek Town 4–1 Lincoln Utd
    Mangotsfield Utd 0–1 Thame Utd
    Marlow 0–0 Aveley
    Moneyfields 4–2 Bideford AFC
    Mossley AFC 3–1 Skelmersdale Utd
    Newcastle Town 3–0 Soham Town Rangers
    North Leigh 1–3 Wimborne Town
    Northwood 2–5 Maldon & Tiptree
    Ossett Albion 1–1 Droylsden
    Ossett Town 3–0 Goole AFC
    Phoenix Sports 0–3 Chalfont St. Peter
    Potters Bar Town 4–0 Tilbury
    Prescot Cables 3–1 Trafford
    Ramsbottom Utd 3–0 Colwyn Bay
    Ramsgate 3–5 Bury Town
    Romford 0–1 Hastings Utd (Sun)
    Romulus 0–2 Corby Town (Sun)
    Salisbury 2-3 Paulstone Rovers
    Scarborough Athletic 2–5 South Shields
    Sheffield 0–3 Frickley Athletic
    Shortwood Utd 0–1 Didcot Town
    Slimbridge AFC 0–1 Hartley Wintney
    Stamford AFC 3–0 Loughborough Dynamo
    Stocksbridge Park Steels 1–4 Atherton Collieries
    Swindon Supermarine 1–0 Barnstaple Town
    Tadcaster Albion 0–2 Glossop North End
    Taunton Town 1-1 FC Totton
    Thamesmead Town 1–1 AFC Hornchurch (Sun)
    VCD Athletic 0–1 Bedford Town
    Waltham Abbey 2–1 Faversham Town
    Walton Casuals 3–0 Canvey Island
     
    #1 Aldur, Jul 18, 2017
    Last edited: Oct 9, 2017
  2. Aldur

    Aldur Member of the League Against Crude Sports.

    Joined:
    Jul 7, 2013
    Messages:
    2,776
    Likes Received:
    143
    Location:
    Blacon, Chester
    Supports:
    Liverpool and Ostersunds of Sweden
    Replays and matches for the Preliminary round of the FA Trophy

    Monday 9th Oct
    Aveley 5-3 Marlow (AET)

    Tuesday 10th Oct
    AFC Hornchurch 1-2 Thamesmead Town
    AFC Totton 1-2 Taunton Town (AET)
    Barking 2-1 Chipstead
    Dereham Town 1-4 Bowers & Pitsea
    Droylsden 1-1 Ossett Albion(Droylsden won 4-2 on Penalties)
    South Park 2-7 Brentwood Town
    Yate Town 2-1 Fleet Town

    Wednesday 11th Oct
    Aylesbury Utd 1-2 AFC Sudbury.

    The first round qualifying will be up on Wednesday morning after Tuesday night replays
     
    #2 Aldur, Oct 8, 2017
    Last edited: Oct 12, 2017
  3. Scott_AFCB

    Scott_AFCB Rule Brittania

    Joined:
    Oct 23, 2007
    Messages:
    2,767
    Likes Received:
    36
    Supports:
    AFC Bournemouth
    This was 2-1 to Cleethorpes. :).
     
  4. Aldur

    Aldur Member of the League Against Crude Sports.

    Joined:
    Jul 7, 2013
    Messages:
    2,776
    Likes Received:
    143
    Location:
    Blacon, Chester
    Supports:
    Liverpool and Ostersunds of Sweden
    Thanks for that Scott. All been sorted.:iagree
     
  5. Aldur

    Aldur Member of the League Against Crude Sports.

    Joined:
    Jul 7, 2013
    Messages:
    2,776
    Likes Received:
    143
    Location:
    Blacon, Chester
    Supports:
    Liverpool and Ostersunds of Sweden
    This is the draw for the First Round Qualifying of the FA Trophy.
    All matches to be played the weekend of Saturday 28th October

    Altrincham 3–0 Clitheroe
    Ashton Utd 4–1 Frickley Ath’
    Aylesbury FC 0–0 Harlow Town
    Barking 0–2 Beaconsfield Town
    Barwell 1–0 Carlton Town
    Biggleswade Town 0–5 Wingate & Finchley
    Billericay Town 3–1 Tooting & Mitcham Utd
    Bishop’s Stortford 4–0 Hanwell Town
    Bowers & Pitsea 1–1 Egham Town
    Brentwood 0–0 Bedford Town
    Burgess Hill Town 2–0 Aveley
    Bury Town 1–1 Chalfont St Peter
    Buxton 1–2 Cleethorpes T’
    Cambridge City 0–2 Alvechurch
    Chasetown 2–1 Spalding Utd
    Corinthian-Casuals 3–1 Hertford Town
    Cray Wanderers 2–2 Grays Athletic
    Dorchester Town 2–1 Basingstoke Town
    Dorking Wand’ 5–0 Ware
    Dunstable Town 1–4 Lewes
    Farsely Celt’ 1–1 Sth Shields
    Glossop NE 3–2 Matlock Town
    Gosport Borough 1–0 Bristol Manor Farm
    Grantham Town 1–0 Halesowen Town
    Harrow Borough 1–1 Haringey Borough
    Hastings Utd 3–4 Ashford Town (Middx)
    Hayes & Yeading Utd 0–3 Chesham Utd
    Hednesford Town 1–0 Mickleover Sports
    Hendon 3–1 Kings Langley
    Hereford 4–1 Weymouth
    Hitchin Town 5–0 Cheshunt
    Kendal Town 2–4 Atherton Collieries
    Kidlington 1–4 Slough Town
    Kings Lynn Town 0–1 Mildenhall Town
    Kingstonian 3-3 Thurrock
    Larkhall Athletic 1–3 Farnborough
    Leatherhead 1–0 Hythe Town
    Leek Town 3–2 Kettering Town
    Leiston 1–0 Folkestone Invicta
    Maldon & Tiptree 3–0 Walton Cas’
    Met Police 3–0 AFC Sudbury
    Mossley 0–1 Lancaster City
    Needham Market 3–1 Arlesey Town
    Newcastle Town 2–2 Kidsgrove Athletic
    Ossett Town 1–3 Droylsden
    Paulton Rovers 2–2 Cirencester Town
    Potters Bar Town 3–0 Witham
    Prescot Cables 0–0 Stalybridge Celtic
    Redditch Utd 0–1 Coalville Town
    Royston Town 2–0 Enfield Town
    Rushall Olympic 2–0 Nantwich Town
    Shaw Lane Assoc’ 2–2 Ramsbottom Utd
    Shortwood Utd 2–0 Frome Town
    Sittingbourne 1–1 Merstham
    St Neots Town 3–2 Corby Town
    Stafford Town 6–0 St Ives Town
    Staines Town 0–3 Margate
    Stamford AFC 3–0 Sutton Coldfield Town
    Stourbridge 1–0 Basford Utd
    Stratford Town 2–1 Bedford Utd
    Swindon Supermarine 0–3 Hartley Wintney
    Taunton 2–1 Merthyr Town
    Thame Utd 5–0 Wimborne Town
    Thamesmead 3-1 Brightlingsea Reg’
    Tiverton Town 2-2Banbury Utd
    Tonbridge Angels 3–3 Heybridge Swifts
    Yate Town 0–1 Moneyfields
    Waltham Abbey 0–3 Dulwich Hamlet
    Warrington Town 2–1 Bamber Bridge
    Whitby Town 1–3 Marine
    Workington Town 4–0 Witton Albion
    Worthing 3–0 Lowestoft Town
     
    #5 Aldur, Oct 11, 2017
    Last edited: Oct 30, 2017
  6. Aldur

    Aldur Member of the League Against Crude Sports.

    Joined:
    Jul 7, 2013
    Messages:
    2,776
    Likes Received:
    143
    Location:
    Blacon, Chester
    Supports:
    Liverpool and Ostersunds of Sweden
    Prize Money for each round of the FA Trophy

    Preliminary Round winners (64)..£3,000
    1st Round Qual winners (72).....£3,250
    2nd Round Qual winner (36)......£4,000
    3rd Round Qual winners (40).....£5,000
    1sr Round Proper winners (32)...£6,000
    2nd Round Proper winners (16)...£7,000
    3rd Round Proper winners (8)....£8,000
    4th Round Proper winners (4)...£10,000
    Semi-Final winners (2).........£20,000
    Final runners-up (1)...........£30,000
    Final winners (1)..............£60,000
     
  7. Aldur

    Aldur Member of the League Against Crude Sports.

    Joined:
    Jul 7, 2013
    Messages:
    2,776
    Likes Received:
    143
    Location:
    Blacon, Chester
    Supports:
    Liverpool and Ostersunds of Sweden
    Replays

    Monday 30 Oct

    Haringey Borough 1-0 Harrow Borough

    Tuesday 31st October

    Banbury Utd 3–2 Tiverton Town
    Bedford Town 2–4 Brentwood Town
    Chalfont St Peter 0–3 Bury Town
    Cirencester Town 0–4 Paulton Rovers
    Egham Town P–P Bowers & Pitsea
    Folkestone Invicta 1–1 Leiston (Leiston won on penalties)
    Harlow Town 4–2 Aylesbury
    Heybridge Swifts 2–1 Tonbridge Angels
    Merstham 0–2 Sittingbourne
    Ramsbottom Utd 4–1 Shaw Lane (Must have their mind on the FA Cup)
    South Shields 4–3 Farsley Celtic
    Stalybridge Celt’ 5–1 Prescot Cables
    Thurrock 1–4 Kingstonian

    Wednesday 1st Nov

    Grays Athletic 0-2 Cray Wanderers
    Kidsgrove Athletic 2-1 Newcastle Town
     
    #7 Aldur, Oct 28, 2017
    Last edited: Nov 2, 2017
  8. Aldur

    Aldur Member of the League Against Crude Sports.

    Joined:
    Jul 7, 2013
    Messages:
    2,776
    Likes Received:
    143
    Location:
    Blacon, Chester
    Supports:
    Liverpool and Ostersunds of Sweden
    These are the fixtures for the 2nd Round Qualifying

    All matches to be played the weekend of 11th November

    Altrincham 4–1 Ramsbottom
    Alvechurch 1–5 Coalville Town
    Ashford Town(MDX) 2–2 Kingstonian
    Atherton Collieries 1–5 Marine
    Barwell 0–1 Mildenhall Town
    Billericay Town 6–2 Bury Town
    Brentwood 3–1 Needham Market
    Chasetown 1–3 Workington AFC
    Chesham Utd 3–1 Hitchin Town
    Corinthian-Casuals 1–3 Wingate & Finchley
    Dorchester Town 1–2 Heybridge Swifts
    Dorking Wanderers 4–1 Leiston
    Farnborough 3–3 Banbury
    Glossop North End 4–3 Leek Town
    Harlow Town 2–1 Dulwich Hamlet
    Hartley Wintney 3–0 Gosport Borough
    Hednesford Town 1–1 Cleethorpes Town
    Hendon 3–0 Burgess Hill Town
    Hereford 0–0 Potters Bar Town
    Kidsgrove 0–2 Grantham Town
    Lancaster City 3–0 Stratford Town
    Lewes 2–0 Bishop’s Stortford
    Maldon & Tiptree 1–4 Slough Town
    Margate P–P Bowers & P/Egham Town
    Moneyfields P–P Cray Wanderers
    Paulton Rovers 1–2 Shortwood Utd
    Royston Town 3–2 Leatherhead
    Sittingbourne 1–1 Haringey Borough
    St Neots Town 2–3 Stourbridge
    Stafford Rangers 3–1 South Shields
    Stalybridge Celtic 3–2 Rushall Olympic
    Stamford AFC 1–2 Droylsden
    Taunton Town 1–1 Beaconsfield Town
    Thame Utd 1–0 Worthing
    Thamesmead 0–1 Metropolitan Police
    Warrington Town 1–1 Ashton Utd
     
    #8 Aldur, Nov 1, 2017
    Last edited: Nov 12, 2017
  9. Aldur

    Aldur Member of the League Against Crude Sports.

    Joined:
    Jul 7, 2013
    Messages:
    2,776
    Likes Received:
    143
    Location:
    Blacon, Chester
    Supports:
    Liverpool and Ostersunds of Sweden
    Egham Town v Bowers & Pitsea playing Tuesday 7 November.

    The score of this match was 3-5 in favour of Bowers & Pitsea but it is now subject to an FA investigation.
     
    #9 Aldur, Nov 2, 2017
    Last edited: Nov 12, 2017
  10. Aldur

    Aldur Member of the League Against Crude Sports.

    Joined:
    Jul 7, 2013
    Messages:
    2,776
    Likes Received:
    143
    Location:
    Blacon, Chester
    Supports:
    Liverpool and Ostersunds of Sweden
    Replays

    Monday 13 November
    Beaconsfield Town 1-1 Taunton Town (Taunton won 7-6 on penalties_
    Haringey Borough 1-0 Sittingbourne
    Kingstonian 2-0 Ashford Town(Mdx)

    Tuesday 14 November
    Ashton Utd 2-2 Warrington Town(Warrington won 4-2 on penalties)
    Banbury Utd P-P Farnborough(Subject to FA investigation)
    (Farnborough players never turned up due to closure of the M40)
    Moneyfields 1-1 Cray Wanderers
    Potters Bar 1-2 Hereford

    Wednesday 15 November
    Cleethorpes Town 2-1 Hednesford Town

    Wednesday 22 November
    Hednesford Town - Cleethorpes Town.
     
    #10 Aldur, Nov 12, 2017
    Last edited: Nov 16, 2017 at 1:41 PM
  11. fblockrob

    fblockrob My Goldfish hates Col.U

    Joined:
    Aug 2, 2006
    Messages:
    6,895
    Likes Received:
    2
    Location:
    Canvey De La Mud
    Supports:
    Southend (essex finest)
    Looking at the other teams involved they might as well put Billericays name on the cup now
     
  12. Mowgli

    Mowgli Registered User

    Joined:
    Mar 9, 2012
    Messages:
    15,417
    Likes Received:
    483
    Location:
    Wells,Somerset.
    Supports:
    Wycombe Wanderers
    My money is on Hereford who won their replay 2-1 at Potters Bar last night.
     
  13. Aldur

    Aldur Member of the League Against Crude Sports.

    Joined:
    Jul 7, 2013
    Messages:
    2,776
    Likes Received:
    143
    Location:
    Blacon, Chester
    Supports:
    Liverpool and Ostersunds of Sweden
    This is the draw for the 3rd Round Qualifying.

    All games to be played the weekend of 25th November.

    AFC Telford – Droylsden
    Alfreton Town – Altrincham
    Bath City – Margate/Bowers & P’sea
    Blyth Spartans – Stalybridge Celt’
    Boston Utd – Kidderminster Harr’
    Brackley Town – Salford City
    Bradford PA – Stourbridge
    Braintree Town – Moneyfields/Cray Wand’
    Brentwood Town – Dartford
    Chesham Utd – Gloucester City
    Cleethorpes – Spennymoor
    Darlington – Harrogate Town (Playing Friday)
    East Thurrock Utd – Shortwood Utd
    Eastbourne Boro’ – Royston Town
    Farnboro/Banbury – Hartley Wintney
    Gainsboro Trin’ – Stafford Rang’
    Glossop NE – Workington
    Grantham Town – Chorley
    Hampton & R’mond Boro – Harlow Town
    Haringey Boro’ – Thame Utd
    Havant & W’looville – Dorking Wand’
    Hemel Hempstead – Bognor Regis
    Hendon – Slough Town
    Hungerford Town – Billericay Town
    Kingstonian – Heybridge Swifts (Playing Sunday)
    Lancaster City – Mildenhall Town
    Leamington – Curzon Ashton
    Lewes – Truro City
    Marine – FC Utd of MCR
    Met Police – Wingate & Finchley
    Nuneaton – North Ferriby
    Oxford City – Hereford
    St Albans City – Poole Town
    Stockport County – Southport
    Tamworth – Warrington
    Taunton Town – Concord Rang’
    Wealdstone – Chelmsford City
    Welling Utd – Weston Super Mare
    Whitehawk – Chippenham Town
    York City – Coalville Town
     
    #13 Aldur, Nov 15, 2017
    Last edited: Nov 16, 2017 at 1:45 PM

Share This Page